
В одній філіппінській провінції заборонять пити через трубочку у п'ятницю
У провінції Ла-Уніон на філіппінському острові Лусон планують зробити п'ятницю «днем без коктейльних трубочок». У березні цього року рада провінції Ла-Уніон почала вивчати внесену пропозицію щодо регулювання порядку використання пластикових соломинок для пиття. Документ пропонує заборонити громадянам провінції пити через пластикові трубочки у п'ятницю, щоб хоч трохи знизити масштаби застосування коктейльних соломинок.
Чим не догодили філіппінцям трубочки для пиття?
Самі по собі трубочки для напоїв нешкідливі і нічого поганого в їх використанні немає: навіть навпаки, нещодавно було опубліковане дослідження вчених, де стверджувалося, що у людей, які п'ють через трубочку, рідше жовтіють і псуються зуби, оскільки емаль менше піддається руйнівній дії кислот, що містяться в напоях. Але проблемою залишається небажання філіппінців правильно утилізувати використані пластикові соломинки! Член ради провінції Ла-Уніон Ненсі Коразон М. Бакурнай, авторка проекту про заборону коктейльних трубочок у п'ятницю, розповідає, що більшість пластикових трубочок, які філіппінці викидають куди прийдеться, закінчують життя в каналізаційних мережах, забивають водостоки, потім потрапляють до морів і океанів. Скорочення кількості використовуваних соломинок дещо зменшить масштаби трагедії. У зоні ризику опиняються морські тварини, які приймають пластикові трубочки за їжу і заковтують їх. І, до речі, таке спостерігається не лише у філіппінських водах! У серпні минулого року в морі біля берегів Коста-Ріки дослідники виловили велику черепаху, в якої в носі застрягла пластикова трубочка завдовжки 12 сантиметрів. Люди допомогли нещасній: витягли сторонній предмет щипцями, обробили постраждале місце йодом і відпустили бідолаху на свободу. Але не кожному мешканцю морів так таланить, як цій черепасі – багато хто помирає від пластика, що потрапив до його організму.
Як поставилися продавці трубочок до запланованої заборони?
16 березня в Ла-Уніон організували громадське слухання, присвячене пластиковим трубочкам і наміру зробити п'ятницю днем, вільним від них. Захід відвідали менеджери і власники компаній із виробництва і продажу соломинок для коктейлів як найбільш зацікавлені особи, адже їх бізнес постраждає від нововведення. Вони в свою чергу доводили, що існують напої, які неможливо пити без пластикової трубочки, – це й заморожені напої, і з кремом. Адже розпиваючи дуже холодний напій без соломинки, людина ризикує застудити горло через те, що робитиме надто великі ковтки, і солідну кількість густого крему також зручніше всмоктувати через трубочку, ніж давитися ним, поглинаючи через край. Окрім цього, доведеться провести серйозну інформаційну кампанію, щоб донести до місцевого населення і туристів відомості про те, чому в п'ятницю не можна використовувати пластикові трубочки, адже інакше можливі й порушення, і скандали у барах. Але авторів ініціативи надихає приклад місцевої компанії «Jollibee Foods», яка з 2011 року зробила п'ятниці в мережі своїх магазинів днем без пластикових соломинок, проте це стосується тільки соків і безалкогольних напоїв – їх у п'ятницю продають без трубочок. Чи варто вводити подібні дні в нашій країні, чи простіше навчитися грамотно утилізувати пластикові трубочки?
